Vücudunuzu Tanıyın. Bunlara Dikkat Edin.

Tırnaklar

Tırnaklarınıza bir bakın.Hafif mavilik yada morluk görürseniz bu bir kalp hastası olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması yada üstlerinde tümsekler olması nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.


Nefeslerinizi dinleyin

Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demektir. Altında ise dikkat edip bir doktora gitmekte yarar var.


Gözler

Gözlerinizden birine bakın. İrisin etrafında beyaz daire var ise kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Aynı şekilde kalbinizde de porblem olabilir.


Avuç içlerinize bakın

Kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun olabilir.


Hafıza kontrolü

Bir tepsinin üstüne rastgele en az 10 farklı eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakın. Kaç tanesi aklınızda? Hafızanızı dinç tutmak Alzheimerle karşılaşma riskini azaltmaktadır.


Kas kontrolü

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Sol bacağınızı yukarı kaldırın. Bir kişiden ayağınıza bastırmasını isteyin. Bacağınız yere düşüyorsa,kaslarınızda zayıflama var demektir.Spora başlasanız iyi edersiniz.


Göz görme kontrolü

Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üstüne cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne kredi kartı koyun kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün.

Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahatlıkla okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına gelir.


Tiroit misiniz?

Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda bir şeye uzanıyormuş gibi uzatın.Elleriniz bu pozisyonda titreme oluyorsa tiroit olma riskiniz var demektir.


Düz yürümek

Bir metre uzunluğunda düz çizgi çizin. Üstünde rahatça yürüyorsanız, vücut koordinasyonu iyi çalışıyor demektir.


Doğum kilonuz

Eğer 3 kilonun altında doğduysanız kalp sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.Bir doktora gitmekte fayda var.


Beliniz kalın mı?

Yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yaşama riskiniz daha fazla.


Tuvalet sıklığı

Her 3 saatte bir tuvalete birden fazlamı gidiyorsunuz? Diyabetin başlıca nedenlerinden biride sık sık tuvalete gitmektir.


Nabız kontrolü

Nabzınız 70′in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor. Ortalama insan ömrüne göre daha fazla yaşayacaksınız anlamına geliyor.


Dişlerinizi düzenli fırçalayın

Eğer dişetlerinizde kanama varsa, kalp probleminiz olabilir.


Parmak uzunluğu

İşaret ve yüzük parmağınız eşit uzunlukta ise kalp krizi geçirme riskiniz daha fazladır.


Ayak bilekleri

Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.