Portakalın yararları nelerdir?

Portakalın yararları nelerdir?


Soğuk gripten ve soğuk algınlığından korunmaya yardımcı olur, İçerisindeki C vitamini, folik asit sayesinde öksürüğü azaltmaktadır, Felç ve Kalp hastalığından korur,Vicutda oluşan çürüklerin ve eziklerin morarmaların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur,Pankreas ve Mide kanserini önleyici özelliği vardır,Tansiyonun dengeye sokar, İçerisindeki potasyum ciltdeki kırışıklara iyi gelir ve çatlak oluşumunu önler,Bağırsaklarda oluşan gazları söker,bağırsak parazitlerinin dökülmesine yardımcı olur,Karaciğerin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olur,Safra salgısını arttırır.Tükettiğiniz 1 adet portakalda yaklaşık olarak 60 kalori vardır.


Portakal kış aylarınınn çok tüketülen meyvesidir ayrıca elmadan sonra dünyanın en çok tüketilen meyvesidir.


Besin değeri yönünden zengin ve sevilen bir meyvedir.Özellikle C vitamini yönünden çok zengin olan portakal, nezle, griplerde ve soğuk algınlıklarınada birebirdir. Doğal haliyle içildiği gibi alkollü ve alkolsüz kokteyllerde de kullanılan meyve sularından biridir.


Portakalda C vitamini dışında B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da bulunmaktadır. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengin.


Portakal kanseri önler,karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler.Ayrıca cildi güzelleştirir,anormal olan doğumları önlemeye yardımcı olur.


Çocuklar için çok yararlıdır hastalıklardan korur ve fiziksek gelişimini hızlandırır.


Çiğ tüketilebildiği gibi reçel ve konservesi yapılmaktadır.Ayrıca Fransız mutfağında kümes hayvanlarının pişirilmesinde en çok kullanılan meyvedir.


C vitaminin vicuda çok alınması kış aylarında soğuk algınlığı ve girip benzeri hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.


Portakalda bulunan B vitamini ve fosfor sinir sistemini kuvvetlendirir.Bedeni ve bilhassa ruhi sıkıntıyı, yorgunluğu geçirir.


Kansızlığı önler ve karaciğeri çalıştırır.


Eğer mide rahatsızlığınız varsa portakal tüketmemelisiniz veya çok az tatlı olanları tüketmelisiniz.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.