Limonun Yararları ve Faydaları Nelerdir?

Limonun Yararları ve Faydaları Nelerdir?


Limon, güzelliğine düşkün olan kadınların özellikle yemesi gereken sebzeler arasında yer almalıdır. Cilt için canlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca peeling, temizleme losyonu ve yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.


Cildi serinletir ve canlandırır.canlandırır. Nasıl mı?


Altı tane limonu kabukları ile birlikte halka şeklinde kesin. Büyük bir kaba soğuk su doldurun daha sonra içerisine dilimlemiş olduğunuz limonları atın. Limonların kabukları yumuşayana kadar en az bir-iki saat kadar bekletin.Bu süre tamamlandıktan sonra limonları elinizle sıkın ve banyo suyunuzun içerisine limonları ve hazırlanan suyu ekleyin. Eğer limonların suda bekletilme süresi sizin için çok uzun ise, o zaman limonların suyunu sıkın ve limonlarla birlikte banyo suyuna ekleyin. Hazırlamış olduğunuz limon banyosunun içinde 20 dakika kadar kalmanız yeterli. Bu banyo kan dolaşımınızı hızlandırırken aynı anda ferahlatıcı limon kokusu güne dinamik başlamanıza yardımcı olacaktır. 


Limonla Yüz Temizleme Losyonu Nasıl Yapılır?


Limon yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir.Limonun sıkılaştırıcı etkisi vardır.Hazırlanışı 30 ml. limon suyunu 30 gr. bal ve 200 ml. damıtılmış suyla karıştırın ve bu karışımı bir cam şişesinin içine koyun. Hazırladığınız bu losyonu sabahları ve akşamları, bir pamuğa damlatarak yüzünüze sürün. Böylece hem temiz hem de canlı bir cilde sahip olacaksınız. 


Limon Peelingi Nasıl Yapılır?


Limonun içerisinde bulunan asitlerle cilde aynı zamanda peeling görevi yapabilir. Dirsek, diz ve tabanlarda oluşan sert derileri limon reçetesi ile yumuşatarak, pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı limon suyu ile iki çorba kaşığı balı kısık ateşte hafifçe ısıtın. Ocaktan alındıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra kuruyan ve çatlayan cildin üstüne sürün. 20 dakika beklettikten sonra peeling yaptığınız bölgeyi su ile yıkayın. Son olarak yıkadığınız bu bölgeyi limon kabuklarıyla ovalıyın. Bu işlem sonunda derinizin taze görünüşü sizi bile şaşırtacaktır. 


Ancak bu kürü yüze sürdükten sonra en az iki saat güneşe çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde lekeler oluşabilir. 


Limonla Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?


Az yağlı yoğurda 5 damla limon suyu ekleyin. Yüzünüzü temizledikten sonra bu maskeyi sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın. 


100 gr. yulaf ezmesi, 1 limon suyu ve bir yumurta akını karıştırdıktan sonra ortaya çıkan karışımı, maske halinde yüzünüze yayın. 10 dakika bekleyin. Bu maske cildinizi gerginleştirecektir. 


Limon C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Birşeyler öğrenmeye başlamadan önce 1 bardak limon suyu tüketebilirsiniz.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.