Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?

İyileşme süreci nedir?


Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra, Şayet kürtaja ait problem yoksa, genel anestezinin etkisi geçtikten sonra (ortalama bir iki saat) hasta hastaneden taburcu edilir ve günlük işlerine devam edebilir. Ancak kürtajdan sonra hafif ağrılarılar olabilir ve bu ağrılar ağrı kesicilerle giderilebilir. Hastanın ortalama yedi(7)-on(10) gün adet kadar veya daha az miktarda kanaması olabilmektedir. Hasta kürtaj olduktan sonra aynı gün günlük işlerini yapabilecek durumdadır. Ancak kanaması dahil tamamen iyileşmesi on(10) günü bulabilir. 


Anlaşılır mı?


Şayet sorunsuz kürtaj yada kürtajlar olduysa bunların sayısı ve zamanını doktor muayene ile anlayamaz.Kürtaj işleminde bir kesi veya dikiş işlemi yoktur. Bu nedenle herhangi bir iz olmadığından doktor kürtaj olunduğunu anlayamaz.Bu bilgiyi ancak doktora hasta verebilir.Tek unsur kürtajda sorun olduysa doktor muayene, ultrason ve rahim filminde şüphelenebilir. 


Cinsel hayatım ne zaman başlar?


Kürtajdan sonra 10 gün ilişki yasak. Çünkü bu sürede hastanın adete benzer kanaması olabilir ve bu zamanda rahim ağzı biraz açık durabilir. Bu sürede girilen cinsel ilişki enfeksiyon ihtimalini arttırır. Aynı zamanda ilk 10 günlük sürede kanaması olmasa bile hastanın hafif ağrısı olabileceğinden ilişki ile bu ağrı artabilir.Hastanın 10 gün boyunca havuz deniz ve küvete girmemesi gerekir.Ayakta duş alabilir.


Düşük riskini artırır mı?


Kürtaj sırasında Şayet rahim ağzı fazla genişletilirse rahim ağzındaki tahribata bağlı olarak sonraki gebelikte düşük riski artabilir. Gebelik fazla büyümeden erken haftalarda yapılan kürtaj sonrasında bu risk yok denecek kadar azdır. Çünkü bu haftalarda rahim ağzını genişletmeye çok gerek yoktur veya gerek olsa bile fazla genişletilmez. Ancak büyük gebeliklerde rahim ağzı genişletileceğinden düşük riski artabilir. Şayet kürtaj veya kürtajlara bağlı olarak rahim içinde yapışıklıklar meydana geldiyse,bebeğin rahime tutunup gelişeceği yer daraldığından düşük riski artabilir. 


Hangi anestezi yöntemi kullanılır?


Kürtaj, genel, epidural,spinal ve lokal anestezi ile yapılır. Ancak en sık genel ve lokal anestezi kullanılır. Lokal anestezi ile rahim ağzına anestezik madde uygulanır. Halbuki biz kürtaj işlemini rahim içinde yaptığımızdan, lokal anestezi ile hastanın ağrı eşiğine göre ağrı az veya çok hissedilebilir. Genel anestezi ile ise koldan anestezik madde verilir ve hastanın 10-15 dakika uyuması sağlanır. Bu sürede kürtaj tamamlanır ve hasta kürtaj sırasında hiç ağrı hissetmez. Genel anestezi daha konforlu olduğundan biz kürtajda genel anesteziyi tercih ediyoruz. 


Vücutta parça kalır mı?


Kürtaj sonrası parça kalabilir. Kürtajı yapan her doktor hastasını yaklaşık 7-10 gün sonra kontrol eder. Bu kontrolde ultrason ile bu durumu saptayabilir veya hasta kürtajdan birkaç gün sonra adetten fazla pıhtılı kanama şikayeti ile başvurur. Bu durumda ilk akla gelen “parça kalma” durumudur. Bu durumda bu kalan parçanın tekrar müdahale ile alınması gerekir.


Ne zaman adet görülür?


Kürtaj gününü, hasta adetinin ilk günü olarak kabul etmelidir. Kürtaj olduktan sonra hasta genelde kaç günde bir adet görüyorsa o tarihte adetini beklemelidir. Ancak kürtajdan sonraki ilk adet normal tarihinden biraz gecikebilir. Yalnız hasta, kürtaj sonrası en geç bir buçuk ay sonra adet görmelidir. Şayet hasta kürtajdan bir buçuk ay geçmesine rağmen, adet görmediyse doktoruna başvurmalıdır. 


Kürtajdan sonra nelere dikkat etmeliyim?


Kürtaj işlemi sonrası aksi bir durum yoksa 2 saat sonra eve gönderebiliriz. Kürtaj sonrası hasta enfeksiyondan korunmak amaçlı yaklaşık 10 gün cinsel ilişki, havuz, denizden uzak durmalıdır. Ayrıca küvette vagene su gidebileceğinden ayakta duş almalıdır. Kürtaj sonrası hastanın adet kadar kanaması olabilir. Şayet hastanın adetten fazla kanaması olursa, kokulu akıntısı olursa doktoruna başvurmalıdır. Ayrıca kürtaj sonrası hastanın hafif ağrısı olabilir. Ancak ağrısı azalmaz ve daha da artarsa mutlaka hekimine başvurmalıdır. 


Psikolojik problem olur mu?


Şayet hasta gebeliği istemiyorsa bu hastalarda kürtaj sonrası psikolojik problem olmaz. Ancak hastanın isteyip, eşinin gebeliği istemediği veya bebekte yaşamla bağdaşmayan sakatlık durumlarında yapılan kürtaj sonrası psikolojik bozukluk olabilir. Hatta hastanın psikiyatrik destek alması gerekebilir. 


Tekrar gebe kalabilir mi?


Şayet kürtaj uygun temiz koşullarda sorunsuz yapıldıysa, kürtaj sonrası doktorun kontrolünde her şey normalse, hasta doktorunun kürtaj sonrası önerilerine uyduysa hasta tekrar gebe kalabilir. Ancak uygun olmayan şartlarda yapılan, kürtajda rahim delinmesi veya enfeksiyon ve rahim içi yapışıklık gelişen kürtajlarda bir sonraki gebelik tehlikeye girebilir. 
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.