Fazla Şekerin Vücuda Zararları

Yavaş ve Sessiz Bir Şekilde Vücüdunuza Zarar Verir

Doktorlar tarafından sessiz katil olarak nitelendirilen şeker aşırı ve uzun süreli kullanımlarda vücuda ciddi oranda zarar verir. 


Kalp Hastalıklarına Sebep Olur

Fazla şeker tüketmek kalp hastalıklarına yakalma riskini yükseltir. Vücuda fazla alınan şeker kalbin pompalama mekanızmasına kötü etki etmekte ve arızalanma riskini artırmaktadır. Şeker kalp krinin temel nedenlerinden olan kolestrolü ve trigliseridleri (bir tür yağ asidi) artırır.


Bağışıklık Sistemini Zayıflatıcı Etkisi Vardır

Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı savaşmadaki güvenlik mekanızmasıdır. Aşırı miktarda şeker alımı bu mekanizmanın bozulmasına ve düzenli çalışmamasına sebep olur. Örneğin bir kişinin her öğünde şeker kullandığını düşünürsek bir insanın bağışıklık sistemi gün boyunca yarı kapasiteyle çalışabilmektedir.


Alkole Benzer Etki Gösterir

Uzmanlara göre ihtiyaç fazlası alınan şeker alkol gibi karaciğere aynı zehirleyici etkiyi yapmaktadır.


Kronik Hastalıkların Öncüsüdür

Sürekli ve aşırı miktarda şeker tüketimine karşı vücüt sürekli olarak insülin üretmeye çalışır. İnsülin vücuttaki kan şekerini artırmak için salgılanan bir hormondur. Vücuda ne kadar fazla şeker alınırsa pankreas o kadar insülin salgılar. Verilere göre fazla insülin yüksekliği bazı kalp hastalıklarına, kansere, sivilceye yol açar.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.