Düzenli Koşmanın Faydaları

Neden bu kadar insan koşuyor ? Neden düzenli olarak koşmamız gerekiyor ? Her gün konuşmamız gerekli mi ? Bu kadar insanın neden her gün sürekli olarak koştuğunu merak ediyorsanız sizinle bu bilgileri paylaşacağız.


Sağlık için

Düzenli olarak koşmak kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Koştuğunuz zaman kalbe giden oksijende büyük miktarda artış olur ve kalp atım hızınız artar. Ortaya çıkan bu durum uzun dönemde kalbinizin çok daha sağlıklı olmasına ve vücudunuzda düzgün bir kan dolaşımına sebep olur.

Düzenli olarak koşmak sizi şeker hastalığından, kalp krizinden ve triot gibi rahatlıksızlıklardan da korur.


Sağlam Bir vücut için

Koşmak vücut dayanaklığınızı ve direncini artırır, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Düzenli yapılan koşular vücuttaki horman salgılanmasını artırarak özellikle genç yaşta gelişmeyi ve büyümeyi hızlandırır.


Güzellik için

Koşmak cildi gençleştirir ve daha sağlıklı kılar. Vücuttaki zararlı maddelerin gözeneklerden dışarı atılmasını sağlar. Yani düzenli koşmak ortaya çıkan terlemeden dolayı cilde daha fazla canlılık ve sağlık getirir.


Kilo vermek için

Düzenli olarak koşmak aynı zamanda etkin bir kilo verme yöntemidir. 1 saatlik bir yürüyüş ile 300 kaloriye kadar yakabilecekken tempolu yürüş ve koşu ile bunun çok daha fazlasını yakabilirsiniz. Ayrıca spor sonrası yaklaşık 16 saat daha kaslarınız çalışacağından durduğunuz yerde kalori yakmaya devam edeceksiniz. Düzenli yüşürüş ve koşu yapmanız sizi sıkı bir rejimden kurtaracaktır.


Ruh haliniz için

Koşmak daha doğrusu spor yapmak meditasyon işlevi de görür. Akıl ve ruh sağlığınız açısından yararlıdır, sizi stresten ve depresyondan uzak tutar. Koşmak beyinde efedrin (edefra) etkisi oluşturduğundan kendisine olan güveniniz ve cesaretiniz de artacaktır.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.