Diş Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yemek Yedikten Sonra Dişlerinizi Hemen Fırçalamayın

Yemek yeme sırasında dişleriniz üzerinde oluşan besilenlere ait asitler oluşur. Eğer dişlerinizi yemekten sonra hemen fırçalarsanız bu asitler ağızınızda dağılır ve dişlerinizde zayıflığa yol açar. Uzmanlar dişlerinizi yemek yedikten en az 1 saat sonra fırçalamanızı öneriyorlar.


Dişlerinizi Çok Uzun Süre Fırçalamayın

Dişlerimi ne kadar çok fırçalarsam o kadar sağlıklı olur düşüncesi tamamen yanlıştır. Yapılan araştırmalara göre dişler 2 dakikadan fazla ve  fırçalandığında dişlere zarar verdiğini söylüyor. Dişlerinizi günde en az 1 kez (tavsiye edilen 2 kez) iki dakika süreyle sert olmadan fırçalayınız. İdeal bir diş temizliği için diş ipi kullanmayı unutmayınız.


Diş Macununuzu Su ile Islatmayın

Bir çok kişi diş fırçalamaya başlamadan önce diş macununu ıslatır, bu çok yanlıştır. Diş macunu su ile ıslatıldığında içerisindeki etken maddesini kaybeder. Doğru kullanım diş macununu ıslatmadan ve yaklaşık bir leblebi büyüklüğünde sıkarak kullanmaktır.


Elma Sirkesiyle Gargara Yapabilirsiniz

Sabahları dişlerinizi fırçalamaya başlamadan önce elma sirkesi ile gargara yapıp daha sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu işlem dişlerinizde bulunan lekelerin giderek kaybolasına, dişlerinizin daha fazla beyazlamasına ve dişlerinizdeki mikropların yok olmasına yardım edecektir.


Gıdalarla Dişlerinizi Temizleyebilirsiniz

Dişlerinizi yediğiniz gıdalarla da temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz ? Yemek aralarında patlamış mısır, kereviz ve çiğ havuç tükettiğinizde dişlerinizde mekanik bir temizlik sağlanacaktır. Özellikle Elma doğal diş macunu olarak geçmektedir.


Yemeklerinizi Peynir ile Sonlandırın

Ayran içmek, süt tüketmek ve peynir yemek, yemek sonrasnıda diş üzerinde oluşan zararlı asidin etkilerini önlemede yardımcı olur. Ph seviyesini kontrol ettiğinden dişleriniz için doğal bir kalkan oluşturacaktır.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.