Sağırlık Nedir?

Sağırlık Nedir? 


Duyma yetisinin azalma durumu veya tamamen kaybolması durumudur. Sağırlık durumu hafif orta veya ağır olmaktadır. Kimi zaman insanoğlunun duyabileceği tüm frekansların duyulmaması, kimi zaman da tiz veya pes seslerin duyulamaması olarak karşımıza çıkabilir.


Modern işitme birimi olan odyometri, sağırlık oluşturan iletişim ve algı bozukluklarının arasındaki farkların anlaşılmasına olanak sağlar. Duyuların iletiminin bozuklukları dış kulağı ve orta kulağı ilgilendirir. Algı bozuklukları, kulak salyangozundan dolayı veya onun gerisinde oluşan bir sıkıntıdan dolayı meydana gelir. İletim ile ilgili bozukluklarda genellikle pes tonlar tiz tonlara göre daha az duyulmaktadır. Kemik yöntemi ve yolu kullanılarak işitmenin olması normal bir durumdur. Örneğin mastoit çıkıntısı adı verilen kemiğin üzerine yerleştirilen diyapazon adı verilen bir cihaz, titreşimleri beyne gönderir. Fakat kişinin hava yoluyla duyma yolları bozuksa yani kulak kepçesi bölümüne direkt olarak hava yoluyla gönderilmiş olan sesler kişi tarafından algılanamaz.


Diğer algılama bozukluğu olan hastaların durumlarında, pes ve tiz seslerinin duyumunu zorlaştırır. Bu noktada hem kemik yoluyla işitmede hem de hava aracılığıyla olan işitme konusunda problem vardır.


Diğer bir deyişler sağırlık ani işitme kaybıdır. Bu tip ani duyma kayıpları vakalarının tedavilerinde önemli nokta, hastalığın nedenlerini belirlemektir. Bu nedenlerin araştırılması sonucunda viral bir durumla karşılaşılması halinde, antiviral bir tedavi sürecine başlanılabilmektedir. Eğer farklı hastalıklarda kaynaklanan nedenler saptanırsa, bu hastalıklara yönelik tedaviler aynı anda  sürdürülmelidir. Kan pıhtılaşması, lösemi veya beyin kanaması gibi rahatsızlıklarda sağırlık ortaya çıkabilir. Bu durum göz önünde alınmalıdır. Ancak her durumda tam anlamıyla net bir neden ortaya konulamayabilir. Bu durumda en çok etkiye sahip iyileştirme metotlarından yüksek basınçlı oksijenle yapılan tedaviler, kortizon kullanılarak yapılan tedaviler, ek olarak B vitamini katkısı, iç kulak bölgesine giden kanın akışını artırmaya yönelik olan tedavi biçimleri kullanılmalıdır. Gürültü sonucunda oluşan işitme kayıplarının, yani sağırlık hastalıklarının tedavisinde neredeyse hiç ilerleme olmaz, veya tedaviye en az yanıt veren durum bu durumdur. Bu durum doğal olarak yüksek frekanslardan korunmanın önemini artıran bir etkendir.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.