Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?

İnsan vücudundaki hücreler canlı varlıklar olduklarından dolayı kendilerini yenilerler ve çoğalırlar. Bazı sebeplerden dolayı bahsedilen bu hücrelerin üremesi ve çoğalmaları kontrol altında tutulamamaktadır. Kontrol edilemeyen bu durum sonucunda gelişen ve üreyen hücreler, birikme sonucunda tümör oluşturur. Aslında tümör adı verilen birikinti, bir kısım hücre topluluğudur. Oluşan tümörler oluştukları bölgede kalabilirler veya damarlar vasıtasıyla kana karışarak farklı alanlara da göç edebilir ve oralara yerleşebilirler. Damarlar vasıtasıyla yayılan tümörlere kötü huylu tümör denir, ya da kanserli tümör de denilir. Kanser hücreleri mevkilerini değiştirip yeni bölgelerde üretebilirler. Prostat sa bir rahatsızlık değil, aslında tüm erkeklerde bulunan bir organdır, prostat kanseri bu bölgede oluşan kansere denilmektedir. Prostat organı erkek kişilerde sperm üretimini sağlamaktadır. Bahsedilen kötü huylu tümörler Prostat bezine yerleşir ve kanser oluşturan hücrelerdir.


Risk Altında Olan Kişiler

Erkeklerde en çok görülen iç organ kanser hastalığı prostat kanseridir. 50 yaşından büyük erkeklerde akciğer kanserinden hemen sonra öldürücü etkisi en yüksek olan kanser şeklidir. 65 yaş üstü erkeklerde çok fazla görülmektedir çoğunlukla yaşlı erkek rahatsızlığı olarak bilinir. Belirtisi olmayan türü, bu hastalığın en yaygın olan türüdür ve 75 yaş üstü erkeklerde yüzde elli bir oranla rastlanmaktadır. Araştırmalara göre kişi yaşlandıkça prostat kanseri olma olasılığı artmaktadır.


Prostat Neden Olur?

Bu hastalığın sebebi net olarak bilinmese de, kalıtsal ve çevresel etkenler olduğu sanılmaktadır. Hastalığın ergenlikten önce oluşmamasından dolayı, ergenlik süresinde üretilen hormonların bu hastalığa etkisi olduğu düşünülmektedir.


Birinci dereceden kan bağı olan kişilerin prostat kanseri olduğu durumlarda, bu kişilerin de prostat kanserine yakalanma olasılıkları artmaktadır. Bu açıdan ele alındığında, kalıtımsal etkenlerin de prostat kanseri üzerinde etkisi olduğu söylenilebilir.


Belirtiler

Hastalığın yapısından dolayı belirtiler hemen fark edilemeyebilir, hastalık yavaş bir şekilde ilerler. Ayrıca hasta kişinin de çok fazla ağrısı olmaz. Ancak hastalığın ilerlemesiyle birlikte idrar kanallarında tıkanma olur.


Bunlara Dikkat Etmelisiniz.

İdrar esnasında zorluk çekiyorsanız..

Sıkça idrar yapıyor ve geceleri idrara çıkmak için uyanıyorsanız..

İdrar sıvısında kan görülmesi durumunda

Tümörün geniş bir alana yayılması sonucunda kişinin şiddetli baş ağrıları olur ve kişi ciddi oranda zayıflar.


Tanı

Prostat kanserinin teşhisini koyarken PSA düzeyi ölçülmeli ve elle muayene yapılmalıdır, röntgen filmi alınmalı, ve prostatlı dokudan parça almak suretiyle yapılan testler sonucunda tanı koyulmalıdır. PSA miktarının fazla olması en belirgin prostat belirtilerinden biridir ve tanı sırasında çok işe yaramaktadır.Elle muayene sırasında tümörün varlığı tespit edilebilir ancak bu yöntem tek başına yeterli olmayacaktır. Prostat kanserinin kemiklere yayılmaması için kontrol etmek önemlidir ve bunun için kemik filmi çekilmelidir. Ultrason yardımıyla tüm kanserli hücrelerin yayıldığı noktalar belirlenebilmektedir.


İyileştirme Yöntemleri

Eğer erken teşhis sağlanabilirse, prostat kanseri rahatsızlığı tamamen iyileştirilebilir. İlk olarak doğru tedavinin sağlanması için tümör incelenmelidir. Kanserli dokunun ve hücrenin yayılma politikası ve hızı incelenir. Tümörün bulunduğu bölgeler tespit edilir. İlaç tedavisi kullanılabilir. Hormon tedavisi ise daha ileri safhalardaki prostat kanseri vakalarında kullanılır. Kişiye östrojen hormonu enjekte edilir. Farklı bir iyileştirme yöntemi ise ışın tedavisidir. Radyoterapi adı da kullanılmaktadır. Temel amaç kanserli hücreleri bulup yok etmektir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.