Neden Ayaklarımız Kokar?

Neden Ayaklarımız Kokar?

Ayak kokusuna neden olan temel sebep ayakların terlemesidir. Hava almayan ayakkabılar, insanların ayaklarını normalden daha fazla terletir ve normalden daha çok koku salmasına neden olmaktadır.


Ayak Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

Ayaklarda toplam 500,000’e yakın ter bezi bulunur.Ayak günde yaklaşık 500 mililitre ter üretir. Aşırı terleme ve ayakta bulunan bakteriler, insanlara çok itici ve tiksindirici gelecek bir koku yayar. Çorapsız giyilen ayakkabı, nemi artırır ölü hücreler ve deride bulunan yağlarla beslenmekte olan bakterilerin üreme sürecini hızlandırır. Bazı insanların ayakları diğer insanlardan daha çok kokar. Nedeni ise bünyelerinin diğerlerinden daha fazla ter üretmesidir.


Ayak Kokusu Nasıl Engellenir?

Ayak kokusunu tam anlamıyla önlemek bazen mümkün değildir. Fakat ayağın terlemesini azaltarak ayak kokusunu en aza indirebilirsiniz.


Temizlik: Ayaklarınızı ger gün yıkamalısınız. Ayağınızı suyla doldurulmuş bir leğen içerisinde 30 dk boyunca bekletmek ve daha sonra yıkamak veya sabunlayarak yıkamak daha etkili olacaktır. Daha sonra güzelce ayaklarınızı kurulamanız önemlidir.


Doğru Çorap Seçimi: Ter çeken pamuklu, veya kimi ter çeken yün veya özel üretilmiş çoraplar ayaktaki teri emme suretiyle ayağınızın hava almasını ve teneffüs etmesini sağlar. Çoraplarınızın nemlendiği durumlarda onları değiştirmelisiniz. Yemiz çoraplar giymelisiniz.


Doğru Ayakkabı Seçmek: Eğer kullandığınız ayakkabılar normalden daha sıkıysa ayağınızın daha çok terleme ihtimali vardır. Rahat ayakkabılar tercih etmeniz gerekmektedir. Plastik malzemeli ayakkabılar diğerlerinden daha fazla kokuya olur bu nedenle bu tip ayakkabılardan kaçınmakta yarar vardır.


Ayakkabı Değişimi: Aynı ayakkabıyı sürekli giymeniz,  bakterilere üremek için rutubetli bir ortam sağlamamıza neden olur. Bu sebeple farklı ayakkabılar giymeniz, bu süre boyunca dinlenen ayakkabınızın kurumasına imkan vermeniz işe yarayacaktır.


Bakterileri Yok etmek: Ayakkabıları güneşte bekletmek ya da anti bakteriyel spreyler kullanarak ayakkabılarda bulunan bakterileri öldürebilirsiniz. Ayrıca ayakları anti bakteriyel temizleyicilerle ya da sabunlarla yıkayarak aynı sonucu elde edebilirsiniz.


Ayakkabıların Temizliği: Birçok spor ayakkabısı veya farklı ayakkabı modelleri temizliğe ve yıkamaya uygundur. Ayriyeten bazı ayakkabı modelleri çamaşır makinesiyle bile yıkanabilir. Tam olarak kurutmak şartıyla bu şekilde ayakkabılarda bulunan kokuyu tamamen giderebilirseniz.


Çıplak Ayakla Yere Basmak: Genellikle evde, mümkünse balkon ve benzeri güneş alan yerlerde dolaşmak işe yarayacaktır.


Tüm bu yapılanlara rağmen ayağınız hala kokuyorsa doktora gitmenizde yarar var.


Bitkisel Çözüm

1 litre suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisini atın ve bu suyla terli ayaklarınızı yıkayın. Kokuya etkili bir çözüm olacaktır.

Ayrıca bu hoş olmayan kokuyu engellemek amacıyla ter salgılayan bölgeler karbonat ya da bebek pudrasıyla silinebilir. Bir avuç pamuğu karbonata batırmak suretiyle duştan sonra her iki ayağınızı da karbonatla silin.

Belirli bir miktar suyun içine 5-6 damla sirke damlatın, bu sirkeli suyla ayakkabıları yıkayın. Bu sayede de ayak kokusunu giderebilirsiniz, engelleyebilirsiniz.

Bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı tuz koyun ve bu suyu kaynatın. Su soğuduktan sonra, sabahları ve akşamları her iki ayağınızı hazırladığınız bu suyla yıkayın.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.