MS yani Multipl Skleroz Nedir?

MS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Sıkça rastlanan MS belirtileri güçte eksilme, sürekli olarak yorgunluk hali, hissi izlenimler (karıncalanma, uyuşukluk, acı), göz ile ilgili görme kayıpları kaslarda işlev bozuklukları (sertlik, seğirme, idrar tutamama, kabızlık) ve dengeyle ilgili problemlerdir (dengesizlik, baş dönmesi, yürürken yalpalama).


Multipl Skleroz yada diğer ismiyle “MS” hastalığı, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminde görülen, erken yaşlarda olduğu gibi yetişkin yaşlarda da yaygın nörolojik (beyinsel) rahatsızlıklardan bir tanesidir. MS, beyinde ve omurilikte bulunan sinir kanalcıklarının çevresini saran miyelin tabakasını etkilediği bilinmektedir.


MS’in atak safhasında sinir kanallarının etrafındaki kılıf kısmını oluşturan miyelin katmanında bir enfeksiyon oluşur ve bu kısımda sinir üstünde normal akımsal iletişimde aksama olur.Enfeksiyon hafif bir şekilde geçerse, tedavi dönemlerinde miyelin kendi kendini onarabilmektedir, fakat enfeksiyon şiddeti yüksekse, miyelin tabakası çok fazla hasar görür ve bu kısımda katı bir tabaka veya plak oluşmaktadır. Beyin ve omurilik üzerinden belirli sinirin vardığı organa ulaşması gereken iletiler, bu kısımda bloklanır ve bu sebeple beyin ve organlar içinde gerekli haber koordinasyonu ve bilgi iletimi yapılamaz.


Ms Hastalığının İlerleyişi Her Hastada Aynı mıdır?


Hayır. Bu hastalığın hafif veya ağır olma durumu, rahatsız kişilerdeki gelişimi kişiden kişiye göre ciddi değişiklikler göstermektedir. Bazı hastalarda bahsedilen bu durum, hastalığın kimi zaman gösterdiği ataklar veya şiddetli dönemleri ve bu dönemler arasında kısmen veya tam anlamıyla tedavi şeklinde izlenmektedir. Bazı insanlarda, bu rahatsızlığın bir-iki atağını atlattıktan sonra, kişinin hayatının geri kalan bölümünde herhangi bir belirti olmazken, kimi hastalarda rahatsızlığın boyutları giderek artar ve ilerler.


MS öldürücü etkisi olan, bulaşabilen veya mikrobik bir rahatsızlık değildir. MS zihinzel bir hastalık olmadığı gibi genetik değildir. Ancak ikizlerde ve kan bağı olan kişilerde görülme olasılığı vardır.


MS Hastalığının Tedavisi Nedir?


MS hastalığının günümüzde bilinen ve kesin sonuçları olan bir tedavi şekli yok. Ancak MS hastalığının belirtilerini yok edebilmek ve kişilerin MS rahatsızlığıyla birlikte daha rahat bir hayat geçirmelerini sağlamak maksadıyla birçok semptomsal tedavi uygulanmaktadır. Diğer taraftan atak belirtilerin önlenmesinde ve geçirilmesinde kortikosteroid yapıları, atak tekrar sıklığı unsurunun azalmasında ise interferonlar kullanılır.


Fizyoterapi metotları sayesinde, MS yani diğer adıyla Multipl Skleroz hastalarının atak safhalarının onlarda bırakmış olduğu izler yok edilmeye ve de bu hastaların spazmlarının geçirilmesine yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Bireysel ve toplu tedavi seansları sayesinde, MS hastalarına ve de bu hastaların birlikte yaşadığı insanlara, ailelerine depresyona, korkuya ve MS rahatsızlığının neden olduğu sınır ve engellerle mücadele konusunda yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.