Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?

Derinin içerisine doğru büyüyen kıllar dır. Kıl dönmesi, vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir.

Başlıca iki sağlık sorunu kıl dönmesine neden olmaktadır: Cilt akı kıl yuvası(püodinal sinüs) ve yalancı kıl dibi iltihabı(psödofolikülit). Püodinal sinüs, kaba etler nedeni ile oluşan derin oluğun üzerinde bulunan bir indensasyondur.


Bir veya daha fazla kıl gözeneklerden dışarı çıkamayıp deri içinde kaldığında iltahaplanabilmektedir. Yara oluşumu olur ve pü (irin) salgılayabilir bunun sonucunda şiddetli ağrıya neden olabilir. Kıllı genç erkeklerde daha fazla görülen bir sağlık sorunudur. Psödofolikülit, en fazla siyahi, İspanyol erkeklerde ve kıvırcık saçlı diğer kişilerde görülen bir sağlık problemidir. Tıraş artmasına neden olur ve genellikle “tıraş bıçağı (jilet) şişlikleri” olarak adlandırılır. Bu hastalık genellikle yüzde oluşur ve folikülit enfeksiyonu veya akneye benzer sivilceler gibi görünür.


Tedavisi Nedir?

Böyle bir sorununuz varsa, doktorunuza başvurunuz. Eğer enfeksiyon varsa, doktorunuz içeride hapsolup kalmış kılı ve iltihaplı sıvıyı temizleyecektir. Tekrarlanan sorunlara neden olan bir prodinal sinüsün genellikle kesilip vücuttan çıkarılması gerekir. Psödofolikülit tedavi edilemez ya da önlenemez. Psödofoliküliti olan birçok erkek, tıraş olmaktan vazgeçip sakal bırakır. Doktorunuz içeride hapsolup kalmış olan kılı almak için küçük bir çizik atarak kıl dönmesini tedavi edebilir.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.