İdrar Yolu Tıkanması Neden Olur?

İdrar yolu tıkanması: İdrar akışının idrar yolu üzerinde herhangi bir yerde tıkanmasıdır.Böbrek tarafından üretilen idrarın vücut tarafından dışarı atılmasını engeller. Sonucunda idrar böbreklere geri dönerek organa zarar verir.


Erkeklerde en çok görülen idrar yolu tıkanması nedenlerinden bazıları idrar kesesi kanseri, prostat büyümesi ve böbrek taşlarıdır. Kadınlarda ciddi şekilde idrar yolu enfeksiyonu veya idrar kesesi kanseri sonucu oluşur.


Genel belirtileri: idrar akışında zorlanma, uzun süren idrar boşaltımı, az fakat sık idrar veya idrar sonrası dripling.


Ağır olan vakalar idrar yapamayabilir, aşağı karın bölgenizde ağn yada distansiyon yada gerilmiş bir idrar kesesi sonucu aşağı karın bölgenizde bir kütle hissedilebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu yada böbrek enfeksiyonu gibi belirtileriniz de karşılaşılan durumlardandır.


Tanı testleri, idrar kesesi ve böbrekler için ultrason veya tıkanmanın sebebini anlamak için sistoretogramı içerir. Bazı durumlarda direkt idrar sistemine bakmak için sistoskopi uygulanır.


Ağır tıkanma vakalarında idrar kesesinden idrarı boşaltmak için kateter kullanılmaktadır. Tedavi sonuç vermez ise ilaçla tedavi yada en son olarak ameliyata başvurulur.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.