Göz Kapağı İltihabı Nedir ? (Blefarit)

Blefarit Nedir?

Göz kapaklarının iltihaplanmasıdır. Birçok insanad olan ve tekrar eden, iltihaplanma, kaşınma, kızarıklık, döküntü, kabuk tutma ve tahriş olmaktan kaynaklanan bir durumdur. Blefarit, bazen bakteriyel enfeksiyonla birlikte görülmektedir. Rosacea hastaları, seboroik deri yangısı olanlar, yağlı cilde sahip olanlar, kepek sorunu olanlar veya kuru gözlere sahip olanlar, blefarite daha çabuk yakalanırlar. Blefarit, hoş görünmeyen bir durum yaratsa da görmede kalıcı olarak hasar bırakmaz.


Belirtileri Nelerdir?

Sabah uyandığınızda, gözlerinin kenarında sümüksü bir salgı oluşur. Alt-üst göz kapakları yağlı gibi görünür, pul-pul kabukgöz kapağı iltihabı tutmuş gibi de olabilir ve kirpikler birbirine yapışabilir. Parçalar bazen gözün içine düşer ve gözünüzü kırptığınız zaman pürüzlü bir şey varmış hissine kapılırsınız.Bazı kişilerde bu durum göz nezlesine (konjontüvite) neden olur.


Gözünüz kızarmış ve şişmiş olabilir. Bazı vak'alarda göz kapaklarının kenarında küçük yaralar oluşabilir ve kirpikler dökülebilir veya korneada iltihaplanma yada yara oluşabilir.


Tedavi

Evde kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Kabukları ve yağlı atıkları yumuşatmak için ılık suyla nemlendirilmiş, temiz bir bezi kapalı göz kapaklarının üzerinde beş dakika koyunuz.

Ufak bir kaseye, 100 gr. kadar ılık su üç damla bebek şampuanı damlatınız.

Küçük el bezini veya bir pamuklu çubuğu bebek şampuanlı karışımla ıslatınız ve kaş diplerine sürterek, yumuşatılmış kabuklanmış pulları alınız.

Göz kapaklarınızı ılık suyla temizleyiniz ve temiz kuru bir havluyla yumuşak bir biçimde kurulayınız.

Eğer hastalık devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz, antibiyotik içeren bir merhem reçetesi yada maddesi kortikosteroid olan göz damlaları da yazılabilir.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.