Fobi Nedir? Fobiler

Bir kişi sıradan bir nesne, aktivite veya durumla karşılaştığında korku yaratan bu şeyden kaçınmaya yönelten mantık dışı korku hissidir.


Anksiyete‘nin en bilinen şekilleri olup, her gelir ve yaş grubundaki insanların yüzde 5 ila 13′ünü etkilemektedir. Özellikle 25 yaş üstü erkekler ve her yaştan kadınlarda fobilere mağruz kalan gruptadırlar.


Belirtileri

Fobi, çalışma ve sosyal ilişki yeterliliği dahil olmak üzere, yaşamınızın tüm unsurlarını etkileyebilir. Semptomlar, söz konusu nesne yada durum ile karşılaşıldığında ani, ısrarlı ve mantık dışı panik veya korkuyu içerir. En çok korkunun normal veya mantıklı olmadığını bilirsiniz fakat kontrol edemezsiniz.


Agorafobi,Topluluk içinde olma korkusudur ve en yaygın fobilerden biridir. Akrofobi, mantık dışı bir yükseklik korkusudur. Klostrofobi ise mantık dışı bir kapalı yer korkusudur. Bazı insanlar bazı hayvanlardan, genellikle yılan ve örümceklerden, aşırı derecede korkarlar.


Bir çok insan, bu durumların herhangi birine ilişkin ılımlı derecede korku duyar ki bu normaldir. Bununla birlikte, korku ve anksiyete kontrolden çıkmaya ve günlük hayatınızı etkilemeye başlarsa; örneğin, topluluk arasında olmayı veyahut otobüse binmeyi reddediyorsanız  bir fobi olarak kabul edilir ve tıbbi müdahale gerektirir.


Tedavi

Bir fobiniz var olduğunu düşünüyorsanız, bir terapiste başvurun. Fobiler genellikle, tedavi ile tamamen yok edilmektedir. Diğer pek çok zihni bozuklukların aksine, fobiler, bir kere tedavi edildiğinde, genellikle yaşam boyu çözüme kavuşur.


En etkin terapi şekli, desensitizasyon (hassasiyetini azaltma) terapisi veya maruz bırakma terapisi olarak söylenir. Bu terapide, korkuya sebep olan nesneye ya küçük artışlar ile ya da bir kerede tümüne maruz bırakılırsınız.


Durumdan muzdarip olan kişiye gevşeme teknikleri öğretilir ve daha sonra, terapistin ofisinde, gevşeme tekniğini uygularken, anksiyete yaratan durumu gözünün önünde canlandırması istenir. Bu egzersizler tekrarlanır ve korku yaratan sahneyi canlandırmak üzere resimler veya videolar kullanılabilir. Son olarak, genellikle terapistin yanında, kişi korku yaratan durumla karşılaştırılır ve gerekirse, gevşeme teknikleri uygulanır. Fobilerin geneli ilaçsız tedavi edilmektedir.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.