20 Yaş Dişi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Her diş damaktaki kemiğe kaynaya bilmektedir bu durum dişin diş etinin altından çıkamaması durumudur. Yirmi yaş dişleri, ağzınızın arka tarafındaki, en arkada bulunan diştir, genellikle gençlik döneminin en geç zamanlarında çıkmaktadır (ancak, bazı kişilerde yirmi yaş dişi olmamaktadır) ve genellikle kemiğe kaynar, veya diş etinin alt tarafında kalır, kimi zaman da küçük ve ters etkileri olur.


Belirtiler

Diş etinin içinde kırıldığında, komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir zarar gören diş eti bakterilere uygun bir ortam sağlamaktadır, enfeksiyona yol açar, şişer ve ısırdığınızda çok ağrı verir. Enfeksiyon yayılırsa, ağzınızı açma yeteneğiniz azalabilir, yutkunma ve nefes almakta güçlük çekebilirsiniz.


Tedavi

Bir yirmi yaş dişiniz enfekte olursa, diş doktorunuzu aramalısınız.Enfeksiyon için antibiyotik almanız gerekecektir ve yüksek ihtimal dişinizin çekilmesi gerekebilir. Doktorunuz dişinizi çekebilir yada sizi bir ağız cerrahına yönlendirebilir. Hafif bir yirmi yaş dişi sorununu, aspirin, ibuprofen veya parasetamol alarak tedavi edebilirsiniz. Sıcak tuzlu suyla yapılacak gargara, diş etinizi rahatlatacaktır.Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.